Jak zamontować okap w kuchni ?

/

Wbrew pozorom montaż okapu nie jest tak łatwy jak może się niekiedy wydawać. Aby działał należycie i nie sprawiał żadnych problemów warto przygotować miejsce i ścianę należycie.

Wybór miejsca pod okap

Okap służy do wysysania pary, gorącego powietrza oraz zapachów, które w kuchni nie koniecznie powinny zabawić na dłużej, zwłaszcza kiedy mamy kuchnię otwartą, połączoną najczęściej z jadalnią czy salonem.

Okap powinien być umieszczony bezpośrednio nad kuchenką, w taki sposób, aby był jak najniżej, jednocześnie nie utrudniając przygotowywania potraw. Jeśli zdecydujemy się na montaż na "zimnej ścianie", najczęściej jest to zewnętrzna ściana budynku to możemy z czasem zauważyć czarne kropki na ścianie, będzie to znak, że pojawia się pleśń. Miejsce gdzie spotyka się zimne powietrze z ciepłym zawsze obfituje w tego rodzaju problemy. Jeśli natomiast dom jest dobrze docieplony z zewnątrz, wówczas sytuacja z mnożącymi się kropkami na ścianie nas nie dotyczy.

Montaż rur okapu

Choć sam montaż nie jest w jakiś szczególny sposób trudny to jednak warto zwrócić uwagę na kilka elementów. W zależności od rodzaju okapu możemy montować dłuższe lub krótsze odcinki rur. Tutaj również trzeba zwracać uwagę na parametry takiego urządzenia, bowiem wielkość wiatraka ssącego wpłynie na ilość wciągniętego powietrza. Dłuższe odcinki rur powinny być zamontowane z 1% do 2% spadem w kierunku wylotu, aby skraplająca się para nie pozostawała w przewodzie. Jej niepoprawny montaż może skutkować rdzewieniem przewodów oraz wydzielaniem się przykrych zapachów. Im dłuższy odcinek przewodu tym jego temperatura jest niższa, a więc para skraplać się będzie już na początku odcinka wentylacyjnego, a na jego końcu wypłynie już sama woda.

Przewody PCV czy aluminiowe?

Zarówno jedna jak i druga opcja jest dobra, rury PCV tak samo jak aluminiowe nie będą korodować, a ich wymiana nie będzie konieczna do czasu, kiedy wymienimy okap na inny lub w inne miejsce. Ale nawet w przypadku kiedy wymienimy stary okap to przewody wentylacyjne nie muszą zostać wymienione.

Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest elastyczność, aluminiowe najczęściej są w postaci "harmonijki" co ułatwia ich wyginanie, dopasowanie do kanałów. Natomiast rury PCV są twarde, nie jest możliwe ich wyginanie czy dopasowywanie do kilkuprocentowych nierówności.

Montaż okapu na ścianie

Do tego zadania potrzebujemy 4 kołków z wkrętami, wiertarki z wiertłem do betonu oraz centymetrówki. Cała praca nie potrwa więcej niż 30 minut, a fachowiec wyrobi się już w 10 minutach. W momencie zakupu powinniśmy się upewnić czy długość przewodu zasilającego jest adekwatna do odległości gniazdka. Bardzo ważne jest aby okap był sztywno przymocowany do ściany, ponieważ emitując drgania mógłby się obluzować, a w konsekwencji doszłoby do rozszczelnienia przewodu wentylacyjnego i zakłócenia pracy urządzenia.

Jeśli zdecydujemy się na model z automatycznymi przesłonami wylotu powietrza to montaż odbywa się na tej samej zasadzie, wszystkie dodatkowe elementy są już zamontowane fabrycznie. Nie ma znaczenia czy ściana będzie wytynkowana, czy będą zamontowane płyty kartonowo-gipsowe czy nawet panele ścienne. Sam okap nie jest ciężki, więc praktycznie każde podłoże będzie dla niego odpowiednie.

Jaki model wybrać?

Wygląd takiego urządzenia nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się jedynie wielkość kuchenki, na której będą przygotowywane potrawy oraz wielkość samej kuchni. Najistotniejszym wówczas elementem jest moc wiatraka, aby nawet przy dużej powierzchni kuchni okap spełniał swoje zadanie.

Często w nowoczesnych kuchniach możemy zauważyć dość duże okapy, jest to podyktowane nie tylko stylem, ale również komfortem. Małe urządzenia to małe wiatraki, aby mogły sobie poradzić z dużą ilością pary do odessania wiatrak musi działać na największych obrotach, a wtedy pojawia się drażniący dźwięk wiatraka. Między innymi dlatego warto zakupić nieco większy sprzęt, aby na wolniejszych obrotach wiatraka spełniał swoją rolę przy czym nie zakłócając spokoju domownikom.