Jak prawidłowo położyć płytki ?

/

Sytuacja z płytkami nie jest wcale prosta, choć może się wydawać, że ich położenie nie nastręczy nam żadnych problemów to jednak w rzeczywistości często bywa inaczej.

Fachowcy, którzy układają płytki od lat mają swoje własne na to sposoby, ale i tak większość pracy należy wykonywać zgodnie z przyjętymi standardami, a brak ich respektowania najczęściej skutkuje ruszaniem się płytek lub pękaniem.

Przygotowanie podłoża

Aby cieszyć się dobrze przygotowanym podłożem powinniśmy zacząć od samego początku, czyli od warstwy zbrojonego betonu. Aby móc ją wylać należy wcześniej położyć warstwę folii budowlanej oraz położyć styropian. Opinie na temat styropianu są różne, jedni dają go pod warstwę betonu, a inni na beton, pod wylewkę główną. Warto też wspomnieć, że dobrym rozwiązaniem jest położyć drut zbrojeniowy, nie musi być gruby, wystarczy 4 mm.

Kiedy mamy już przygotowaną warstwę betonu może się skupić na wylewce, jej grubość nie powinna być mniejsza niż 5 cm, bowiem może pękać, jeśli pod nią bezpośrednio będzie się znajdował styropian.

Odpowiednie wypoziomowanie powierzchni znacznie ułatwia montaż płytek, stąd porada, aby to wykonywać dokładnie.

Przed położeniem płytek powinniśmy lekko zwilżyć powierzchnię, pozwoli to zaprawie klejowej na stopniowe wysychanie i zapobiegnie "odparzeniu" kleju z płytką. Tak samo w przypadku samych płytek, warto je namoczyć, zanurzyć w wodzie na co najmniej kilkanaście minut.

Klej nakładamy na powierzchnię wylewki, nie na płytkę, używając do tego packi zębatej z odpowiednią szerokością zębów.

Układając płytki nie należy uderzać ich twardymi przedmiotami, są do tego gumowe młotki i świetnie się spisują.

Po zakończeniu pracy nie powinniśmy wypełniać szczelin fugą, trzeba odczekać co najmniej 28 godzin, aby klej zasechł. Po tym czasie fugę nakładamy pistoletem lub ręcznie, przy użyciu szpachelki z gumowym końcem, aby nie porysować świeżo położonych płytek. Fugę pozostawiamy do momentu kiedy zacznie się zasychać, ale jeszcze nie będzie całkiem twarda,. Wówczas przy użyciu gąbki lub miękkiej ścierki ścieramy nadmiar fugi, pozostawiając ją tylko w szczelinach.

Rodzaj płytek

Rodzajów płytek jest całe mnóstwo, ale skupmy się na dwóch, mianowicie płytki zewnętrzne, przeznaczone na tarasy oraz płytki podłogowe wewnętrzne. Oba te rodzaje bardzo się różnią, zarówno grubością jak i materiałami, z których zostały wykonane.

Płytki tarasowe rzecz jasna muszą być odporne na ścieranie, na warunki atmosferyczne, a poza tym nie mogą być śliskie, co skutkowałoby brakiem przyczepności obuwia, a to z kolei dyskomfortem.

Płytki wewnętrzne podłogowe zazwyczaj są o wiele cieńsze niż tarasowe, często mają różne wzory i warstwę niestety ścieralną, która nie jest tak odporna jak w przypadku płytek tarasowych.

Jaki klej wybrać?

Rodzajów kleju jest bardzo dużo, chociaż mają to samo przeznaczenie to różnią się znacznie. Jedne przystosowane są do wytrzymywania niskich temperatur, a inne nie, jedne zawierają domieszki żywicy epoksydowej, a inne całkiem nowe dodatki, które zwiększają elastyczność kleju oraz wytrzymałość.

Może się spotkać z wieloma opiniami na temat grubości warstwy kleju pod płytki, jedni uważają, że grubsza warstwa zapewni jeszcze lepszą przyczepność inni zaś twierdzą wręcz przeciwnie.

Odpowiedź na takie pytanie jest bardzo prosta, wystarcz przeczytać ulotkę na worku kleju, aby dowiedzieć się jaka jego warstwa jest wystarczająca. Producent opisuje dokładnie odpowiednią grubość warstwy oraz podaje skalę dopuszczalnej grubości nie tracąc właściwości wiążące kleju. Zatem sugerowanie się innymi opiniami nie jest dobrym pomysłem.

Jaka jest różnica pomiędzy płytkami ściennymi, a podłogowymi?

Różnica jest niewielka w samej strukturze, ale nie należy myśleć, że ich układanie na podłodze będzie trafnym wyborem. Tego rodzaju płytki mają bardzo delikatną warstwę zewnętrzną, która ściera się o wiele szybciej. Na samej ścianie nie ma tarcia, więc płytki wytrzymują długie lata, ale poddając je działaniom ścierania takim jakie występują w przypadku płytek podłogowych zniszczą się w mgnieniu oka.

Na przekór niektórym, domorosłym fachowcom należy stosować wszystkie przedmioty zgodnie z ich zastosowaniem, ponieważ warunki jakie muszą wytrzymać są dobrane dokładnie do przeznaczenia.

Stosując się do tych porad z pewnością każdy poradzi sobie z ułożeniem płytek w każdym pomieszczeniu, zaoszczędzając często spore sumy pieniędzy.