Jak należy ustawić zawiasy w meblach?

/

W życiu pewne są trzy rzeczy: śmierć, podatki i krzywe szafki, które są efektem nieodpowiedniego uregulowania zawiasów. Choć brzmi to pół śmiesznie i pół poważnie - na pewno wszyscy czytelnicy spotkali się z problemem krzywych szafek. Dziś podpowiemy Wam jak należy uregulować zawiasy, aby szafka wyglądała tak, jak zamierzał to producent.

Konstrukcja zawiasu

Zawiasy składają się z dwóch sekcji. Każda odpowiada za coś innego. Śrubki, którymi dociskamy zawias do materiału służy do regulowania szerokości, zaś wewnętrzny do wysokości. Aby wypoziomować szafkę należy odpowiednio dokręcić każdą śrubę.

Poziomowanie szafki

Zacznijmy od zawiasów wewnętrznych, które odpowiadają za wysokość, czyli nakładanie się jednych drzwi na drugie. Górna śruba powinna być dokręcona w połowie, a dolna niemal do samego końca. Dzięki temu nasza szafka będzie odpowiednia na wysokości. Przechodzimy teraz do śrub, które łączą zawiasy z drewnem / szafką. One odpowiadają za utrzymanie całej szafki, dlatego należy je przykręcać bardzo delikatnie. Regulujemy nimi szerokość. Górna śrubka powinna być dokręcona w 80%, zaś dolna mniej więcej w połowie. Teraz możemy zrobić krok w tył i zamknąć szafkę. Jeśli ma idealny poziom, to możemy dokręcić wszystkie śruby. Gotowe!

Regulacja zawiasów ma ogromne znaczenie w kwestii żywotności mebli. Jeśli zrobisz to poprawnie za pierwszym razem, to już nigdy nie będziesz narzekał na nieodpowiedni poziom szafek.

A Wy? W jaki sposób poziomujecie szafki i jak regulujecie zawiasy? Odpowiadajcie w komentarzach.